SİPARİŞ NASIL OLUŞTURULUR?

Web tarayıcımızdan https://www.timo-tech.com/ ‘a ulaşım sağlayıp, sağ üstte bulunan GİRİŞ butonuna tıklayıp; cari kodu + kullanıcı adı ve şifre bilgilerimizi yazarak sisteme giriş yaparız.

Mağazadaki Fiyatlar “genel fiyat listesi” üzerinden iskontonuz uygulanmış, KDV eklenmiş şekilde görüntülenmektedir.

Üst menü de bulunan MAĞAZA > ALIŞVERİŞE BAŞLA tıklanarak satın alacağımız ürünler sayfasına ulaşırız.

Bu sayfada sol tarafta tüm ürünlerin bulunduğu KATEGORİLER MENÜSÜ yer almaktadır. KATEGORİLER menüsünü veya üstteki ARAMA ÇUBUĞUNU kullanarak, satın almak istediğimiz ürünleri bulup SEPETE EKLE diyerek ürün seçimini tamamlarız.

Siparişimiz ile ilgili tüm ürün/lerin seçimi tamamlandıktan sonra; sağ üstte bulunan SEPET simgesine veya MAĞAZA > SEPET’e tıklayarak sepete ulaşırız. SEPETİMİZDE son kontrolleri yapar, gerekli ise adet artırımı/eksiltmesi veya ürün silme işlemlerini yaparak SİPARİŞİ TAMAMLA butonuna tıklarız.

Bir sonraki aşama olan ÖDEME BÖLÜMÜNDE; Banka havalesi için; aşağı açılır kutudan “CW Enerji Akbank Banka bilgileri” seçilip bu bilgilere göre EFT/Havale yaparak ödeme işlemi tamamlanır. Daha sonra SİPARİŞİ TAMAMLA diyerek ADRES kısmına geçilir.

Adres bilgileri kısmında; kayıtlı adres varsa seçilir yoksa YENİ ADRES butonu ile yeni adres eklenir.

Ayrıca; gittigidiyor.com, n11.com, hepsiburada.com vb. pazar yerlerinde yaptığınız satışın kargo çıktısını, aşağı açılır kutudan “Kargo Bilgisi Timotech Bildirimi Olarak Gönderilmiştir” seçilip   SİPARİŞİ TAMAMLA butonu ile sipariş tamamlanır.

“Kargo Bilgisi Timotech Bildirimi Olarak Gönderilmiştir” seçmiş isek;

MAĞAZA > SİPARİŞLER > bölümünden

ilgili siparişe; pazar yerlerinde yaptığınız satışın kargo çıktısını, adres bilgilerini, (varsa) havale dekontunu PDF veya JPEG (Fotoğraf) şeklinde eklenir ve gönder butonuna tıklanır.